Prof. Dr. Akın Levent

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü

Sunuş

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak insan merkezli bir eğitim anlayışıyla, bilimi ve aklı esas alarak ülkemizin değerleri ve hedefleri doğrultusunda üstün nitelikli bireyler yetiştirmek; uluslararası ölçekte bilim, teknoloji ve sanat üreterek bölgenin ve ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak ve toplumun sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar üretmek misyonumuzdur. Toplumun öncelikli sorunlarından biri de cinsiyet ayrımcılığıdır. Birçoğu kadın kavramı üzerinden biçimlendirilen toplumsal cinsiyet rollerinin bilimsel çalışmamıza engel olmasını üniversite olarak asla istemeyiz. Bilimsel düşünce, cinsiyetler arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin çalışma disiplini gerektirir.

Bugün eğitimin büyük aktörlerinden biri de kadınlardır. Ülkemizin güçlü ve çalışkan kadınlarının bu gücünü ve çalışkanlığını toplumun görebilmesi de oldukça mühimdir. Bu bağlamda kadın kavramının yeniden ele alınması ve irdelenmesi büyük önem arz etmektedir.  Bu konuda insanların bilinçlenmesinde en etkin yol elbette eğitimdir. Kültürün en etkili yapı taşlarından biri olan sanat da eğitimin taçlanmasını sağlayan çok önemli bir değerdir. Bu anlamda sanat ve sanat eğitimine her daim destek veren bir eğitim kurumu olarak, Dünya Kadınlar Günü hasebiyle, Türkiye’nin değerli sanatçılarını bir araya getiren bir sergi açıyoruz. Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanları desteği ve Erzincan Valiliği iş birliğinde, Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Evren Kavukcu, Doç. Ayça Alper Akçay ve Dr. Öğr. Üyesi Hatice Doğan küratörlüğünde açılan Kadın başlıklı serginin yukarıda sözü edilen problemlere bir onarıcı unsur olmasını umut ediyorum.

Ülkemizin değerli sanatçılarını bir araya getiren bu serginin, sanatın aydınlatıcı gücü ile cinsiyet eşitliğine yönelik önemli bir düşünme gücü geliştireceğine inanıyorum. Böyle etkili bir serginin oluşmasında ön ayak olan Erzincan Valiliğine ve Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne, sergiye katılan çok değerli sanatçılarımıza, serginin oluşmasında emeği geçen üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elamanlarına, katkı sağlayan personelimiz ve tüm öğrencilerimize teşekkürlerimi sunarım. Bundan sonraki süreçte de çağdaş sanatın üniversitemiz eğitim hayatına böyle coşku içinde katkı vermesi dileği ile…

%d blogcu bunu beğendi: