Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak, ülkemizin ve Erzincan şehrimizin yaşam biçimlerinden hareketle evrensel düşünce zenginliğini yakalamak ve sürdürmek en büyük hedeflerimizden birisidir. Erzincan’ımızın tarihsel, ekonomik ve kültürel bir kavşakta bulunmasının verdiği sorumluluk ile üniversitemizde sosyal, bilimsel ve kültürel değerlerin eğitimine ve geliştirilmesine büyük önem vermekteyiz. Sanat ise bu değerlerin eğitimi ve geliştirilmesinde temel noktayı oluşturmaktadır.

Sanatın, ülkelerin ve milletlerin en önemli mihenk taşlarından biri olduğu bir gerçektir. Üniversitemiz de bu gerçeğin farkında olarak “Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi” olma misyonuna sahip çıkmaktadır. Bilimin ve düşüncenin öncülüğünde eğitim verdiğimiz öğrencilerimize, kendine has değerleri ile Erzincan halkına ve tüm sanatseverlere, sanatın daha çağdaş bir dil ile sunulabilmesi de bizler için büyük önem taşımaktadır. Sanatın ve sanat eğitiminin bireylerin düşünsel anlamda geliştirilebilmesi yönünde ne kadar büyük bir rol üstlendiğinin farkındayız. Dününün ve bugününün farkında olarak geleceği kuran sanatçılarımız, bu düşünsel gelişim serüveninin temelini oluşturmaktadır. Her biri kendi öznel dili ile ifadeye sonsuz çeşitlilik sunan sanatçılarımıza ve sanata verdiğimiz önemin bir göstergesi de Rektörlüğümüzce desteklediğimiz, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Evren Kavukcu küratörlüğünde ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi desteği ile gerçekleştirilen “Yeni Dünya’ya” sergimizdir.

Çağdaş Türk Sanatçılarını ve genç sanatçıları buluşturan “Yeni Dünya’ya” sergisinde, pandemi ve getirileri ile dönüşen bir Yeni Dünya’nın sanatçılar tarafından nasıl ele alındığını, Üniversitemiz bilişim sistemleri altyapısı vasıtasıyla keşfedebileceğiz. Daha önce yine altyapımızda önemli sanatçıları bir araya getiren 19 19 20 20 Sanal Sergisi’ni desteklediğimiz gibi yeni sergilere de kapımız her zaman açıktır. Bu sergilerin sanal dünyada getirilerinin olmasının yanı sıra sergilerin, üniversitemiz adına gerçek mekanlarda da gerçekleştirilmesini ümit ediyorum

Üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz adına bir adım atmayı, değişen dünyamıza dair bir söz söyleyebilmeyi ve sanatın bireysel ve evrensel düşünce gücümüzü geliştirmeyi amaçladığımız için desteklediğimiz bu serginin hedefleneni başarabileceğinden kuşkum yok. Katılım sağlayan değerli sanatçılarımıza ve emeği geçen etkinlik ekibine teşekkürlerimi sunar ve bu sanat etkinliğinin ön görüldüğü üzere daha geniş kapsamlı ve devam eden bir yönelim göstermesini temenni ederim.

 

Prof. Dr. Akın Levent

REKTÖR

 

%d blogcu bunu beğendi: