Erzincan şehrimizin tarihsel, ekonomik ve kültürel açıdan mühim bir kavşakta bulunmasının önemini ve üstlenmiş olduğumuz misyonun bilincini taşımaktayız. Bu doğrultuda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, eğitim öğretim açısından birbirinin tamamlayıcısı olan bilim, kültür ve sanat değerlerini daha ileri bir seviyeye taşıyacak, ulusal ve uluslararası platformlarda yer alacak olan bireyler yetiştirmeyi hedeflemiştir.

İnsanın ilk iletişim ve ifade aracı olan sanat, her zaman bu yönünü koruyarak kültürün ve iletişimin ana mekanizması olmuştur. Bu açıdan çağdaş sanatın da günümüz dünyasına yön gösteren tavrı göz aradı edilemez. Kendi öznel biçimleri, teknikleri ve kavramları ile yol gösterici sanatçılarımız da yeni kuşaklara aydınlık bir gelecek bırakabilmemiz yönünde kilit noktayı oluşturmaktadır.

Kendi kültürel köklerinden beslenip, bunu yeni boyutlara taşıyabilen, çağdaş ve özgün dillerini oluşturabilen sanatçılar yetiştirebilmek, bu vasıtayla öğrencilerimizin ve bütün bireylerin düşünsel yönelimlerini geliştirmek ve geleceğe taşımak, büyük önem verdiğimiz noktalardır. Bu misyonumuzun somut göstergelerinden birisi de Rektörlüğümüzce desteklediğimiz proje kapsamında Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi tarafınca hazırlanmış, çağdaş Türk sanatçılarını buluşturan, pandemi sürecinin olumsuz yönlerini geride bırakmayı da amaçlayan Erzincan Çağdaş Sanat Sergileri kapsamında 19 19 20 20  Sanal Sergisi’dir.  Çağdaş Türk Sanatı’ndan çeşitli imgeleri ve bu yolla fikirleri birleştiren 19 19 20 20 Sanal Sergisi’ndeki eserler üniversitemiz bilişim sistemleri yardımıyla, resmî sitemizde bir araya gelmektedir.

Üniversitemiz, şehrimiz, ülkemiz için bir adım atmak ve uluslararası platformlarda önemli bir söz söyleyebilmek adına izleyiciye sunulan bu sergi, evrensele açık ve tüm dünyayla iletişim kurabilmeyi hedefleyen vizyonumuz açısından önem arz etmektedir. Katılım sağlayan değerli sanatçılarımıza teşekkürlerimi sunar ve bu sanatsal girişimin daha geniş kapsamlı ve devam eden bir yönelim göstermesini temenni ederim.

Prof. Dr. Akın Levent

REKTÖR

%d blogcu bunu beğendi: