Merhabalar, “Yeni Dünya”;
İnsanlık, umut ve yaşam kelimelerini her zamankinden çok kullandığı bu günlerde, Covit 19 (Orthocoronavirinae) virüsünün yarattığı tahribattan doğan zorlu bir sınavı daha geride bırakmak üzere… Ve bizler, ülkemizle birlikte dünyada kaybedilen canlardan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz.
Mağaralardan gökdelenlere, taş arabalardan otomobillere kadar hiç durmadan ilerleyen dünyamız, gözlerimizin önünde yaşanan tüm acılara rağmen gelişmeye ve en önemlisi de değişmeye devam ediyor. Hiç kuşkusuz ki; çıkış noktası ‘insan’ olan sanat kavramı, yıkımların ve gözyaşlarının yardım çığlıklarıyla onarılmaya çalışıldığı çağımızda, yeni dünyanın oluşturduğu algıları ters düz yapacak ve insanın sesi olmaya devam edecektir.
Değerli insanoğlu, hepimizin bildiği gibi sanatsal yaratının özünde düşünce yatmakta. Albert Camus’un ‘Olgunluk Çağındayız’ diyerek adlandırdığı içinden geçtiğimiz bu süreçte sanat, nesnenin bilince yansıyan şekli imgeyi güçlendirerek, insanın psikolojik açıdan yorulmuş, biyolojik olarak yıpranmış durumuna ayak uyduran değil; ışık tutan olarak rol oynayacaktır. Bireyin, maske-temizlik ve mesafe üçgeninde sıkışmış, kendisini korumaya çabalarken, iç dünyasına çekilmiş bu dar çıkmazdaki serüvenini, sanatçının, sanatsal üretimlerine yansıtması, kendisini ifade etmesi için kaçınılmazdır. Bu bağlamda, bilim adamlarımız yoğun ve yorucu uğraşlarıyla virüsü alt ettikten sonra, pandemi ile başlayan yeni dünyanın yaşam koşullarında, sanatsal yaratıyı gerçekleştiren sanatçı, insanın iç dünyasını tedavi edip, dağılan parçaları yerine koymaya, sosyolojik olguları birleştirmeye çalışacaktır…
Toplumların birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu böyle bir zamanda, Eflatun’un pers kralı Dalyus’a dediği gibi ‘Gerçeği tek başımıza bulamayız.’
Değerli sanatseverler, bu zorlu günlerin sonunda, güneşin yeniden doğacağına olan inancımı ve umudumu hiç kaybetmedim. İnanıyorum ki hep birlikte el ele verirsek bu zorlu süreci özümüze dönüş yolculuğu olarak tamamlayabilir ve sürdürülebilir bir aydınlık geleceğe hep birlikte güçlü adımlarla yürüyebiliriz. 12.12.2020 – Erzurum.

Mustafa Bulat
“Zaman – Mekan – İnsan IV”
“Again, New – Why, What”
2008
30 cm x 63 cm x 29 cm
Andezit Taşı.

Mustafa Bulat
“Zaman – Mekan – İnsan IV”
2015
30 cm x 63 cm x 29 cm
Mermer Yontu.

%d blogcu bunu beğendi: