YENİ NORMAL!

 Ölüm yaşamın asla değişmeyen bir parçası olarak öylece orada durmakta. Zamanı ve şekli değişkenlik göstermesine rağmen meydana geliyor olması ve bu durumun insan tekinde meydana getirdiği korku değişmeden devam etmekte. Felaketler, salgılar, savaşlar insanoğlu var olalı beri form değiştirerek ancak özde yıkım olarak aramızda dolaşmakta. Kadim medeniyetlerin mitlerinde, kutsal kitaplarda büyük tufan aynı şekilde betimlenir. Salgınlar ve savaşlar benzer kıyımlara sebep olur ve toplum bütün bunların korkusuyla zapturapt altına alınır. Çağımız özellikle postmodernite ile birlikte anılan küreselleşme, bilginin metalaştırılması, kapitalizmin vahşi yönünün toplumun bütün bireyleri tarafından iliklerine kadar hissedilmesi ve daha da önemlisi medeniyet kurumunun kurumsallaştırdığı geleneksel yapıların küreselleşme uğruna yerle bir edilmesiyle bizlere yeni bir yaşam kavramı sunmaya başladı. Baudrillard’ın “simülasyon” evresi olarak tanımladığı postmodern evre özellikle basın yayın organlarının ve günümüzde de sosyal medyanın toplumların büyük çoğunluğuna ulaşması ve toplumları manipüle etme (yönlendirme) aracı olarak kullanılması bu yeni durumun en belirleyici unsuru olarak karşımıza çıkmakta.

Korku insanı ve toplumları idare etmenin ya da yönlendirmenin en kestirme yolu olarak binlerce yıldır kullanılan bir enstrüman, Ortaçağda cadılar ya da tanrı ile insanları yola getiren! otorite günümüzde bunu bilgi/bilim, terörizm ve sağlık gibi unsurlarla gerçekleştirmekte.

            Oysa hayat temel unsurlarıyla aynı çizgi üzerinde sürüp gitmekte. Korkularımız, kaygılarımız ve ihtiyaçlarımız değişkenlik arz etse de temel insani duruşumuz değişkenlik göstermemekte ve hayat korku imparatorlukları altında ezilemeyecek kadar kıymetli. Bütün bu nedenlerden dolayı korkuların toplumsal belleği yok etmesine izin vermeden gelen-ekler üzerine daha korumacı bir tutumla varlığın kaynağına dair gerçeklikleri kaybetmeden üstüne değerler inşa emek gerekiyor.

            Dünya halen aynı hızda dönüyor, yıl halen 365 gün ve gün 24 saat, değişen çok bir şey yok, YENİ NORMAL ise sadece bir simülasyon.

 

                                                                                                                      Muhammet Tatar

Muhammet Tatar
“1×1=1 mg 4”
Tuval üzerine akrilik.

%d blogcu bunu beğendi: