Merhaba Yeni Dünya,

Eskiden insanlar samimi, mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam içerisindeydiler. Çünkü kimse teknoloji ile tanışmamıştı. Bu tanışma ile insanlar, kendilerine farklı dünyalar yaratmaya başladılar. Kendilerine ait dünyalara kapılırken aslında birbirlerinden uzaklaşmaya, çevreye karşı dolayısıyla dünyaya karşı duyarsızlaşmaya başladılar. Bu duyarsızlaşma sonucu aralarındaki samimiyetleri kaybettiler ve artarak bizlere kadar ulaştı.
Teknolojiye bağımlı olarak yaşamaktan çoğumuz içsel olarak şikayetçiyiz. Fakat dijitalleşme çağı altında kontrolsüz kullandığımız teknolojiden vazgeçemiyoruz. Daha çağdaş, daha paylaşımcı, daha hızlı, daha güvenilir diye. Bu yüzden bilinçsizce kullandığımız teknolojiyi, bir bölümümüz yerinde kullanmaktan bahsederken diğer bölümümüz olumsuz yönlerine kapılarak değerlerimizi kaybetmeye devam ediyoruz. Hatta çoğumuz “şu an telefon olmasaydı ne yapardık?” diye sorguladığımızda bile, kendimizi bir kez daha teknolojiye teslim etmiş oluyoruz.
Koranavirüsün de etkisiyle teknolojiye olan teslimiyetimiz zorunlu olarak artmaktadır. Artan Sosyal medya bağımlılığı, sanal alışveriş çılgınlığı, internet, telefonlar ve bilgisayarlar olmasaydı sanki yaşam olmayacaktı algısı oluşturmuş durumdayız. Yeni bir dünyanın gelecekte bizlere ne gibi sorunlar yaratacağını düşünmeden yapamıyorum. Sonrasında karşılaşacağımız sorunlarla mücadele edebilecek miyiz sorusu bile beni kocaman bir bilinmezliğe, çaresizliğe sürüklüyor. Daha sağlıklı daha mutlu ve daha bilinçli yeni bir dünya olması dileğiyle.

Volkan ATAR

 

Volkan Atar
“Yaşam Aralığı”
2020
Dijital Manipülasyon.

%d blogcu bunu beğendi: