Erzurum 2 Aralık 2020

Yeni Dünyaya…
Yaşadığımız dünyadan Yeni Dünyaya geçişi maalesef istenilen bir şekilde gerçekleşmemiştir. Günümüzde meydana gelen ‘Covid 19’ adıyla anılan Coronavirüs salgını geçmişte de meydana gelmiş ve hatta tarih boyunca bulaşıcı hastalılar olarak sürekli ortaya çıkmış ve dünyaya yayılmıştır. Bulunduğumuz çağda ortaya çıkan bu hastalık ilerlemiş teknoloji olmasına rağmen bu hastalığın uzun bir süre tedavisi bulunamaması, söylenilen teknoloji çağına bir çelişki durumuna girmiştir.
Yeni dünyada gelişen ve yaygınlaşan olumsuz etkilerden dolayı toplum bireyselliğe adım atmış ve bu yüzden ‘ben’ iç ve dış olarak yeni dünya ile etkileşim sonucunda yeni bir ben anlayışı ve yeni bir yaşam biçimine girmiştir. Dolayısıyla ‘biz’ anlayışı da değişime uğramış ve hatta sınırsız anlam taşıyan bu kelimeye yeni dünyada sınırlı hale gelmiş ve öznelleşmiştir. Artık yeni dünyada ‘biz’; evimiz, yerimiz, mahallemiz gibi sınırlı bir çekirdek grubu olarak yalınlaşmıştır.
Tarihte M.Ö (milattan önce) ve M.S (milattan sonra) olduğu gibi ‘yeni dünyada dünya’ pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak çıkmış ve ‘yeni dünyada dünyamız’ da değişmiştir. Gerçekleşen yeni dünyada hem sanatçıyı hem de sanatı etki alanına alınmış ve sanat serüvenine bir başka boyuta taşımasına sebep olmuştur. Dolayısıyla sanatçının ifade biçimi değişmiştir.

Ramazan BELGE

Ramazan Belge
“Social Distance”
2020
….. cm x …. cm
9/15 CMYK Baskı

%d blogcu bunu beğendi: